TASARIMCILAR KARTALDA

 

Kartal Belediyesi/TAK Kartal ekibi tarafından 09-11 Haziran 2017 tarihlerinde İstanbul’da, düzenlenen “Kartal’ın değerlerini yeniden keşfetmek” ve “keşfedilenleri görünür kılmak” temalı atölyeye, atölyenin yürütücüleri arasında bulunan Amasya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Aslı ALTANLAR ve Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğrencilerinden oluşan 14 kişilik bir tasarım ekibi üniversitemizi temsilen katılmıştır.

3

Atölyede çeşitli kentlerden bir araya gelen bilim insanları, eğitimciler, sektör temsilcileri ve 280 tasarım öğrencisi bir zamanların balıkçı köyü ve sayfiye yeri, günümüzün ise parlayan yıldızı olan Kartal’ı “Sanat ve Kültür eksenli Dönüştürmek” için neler yapılabileceğinin araştırıldığı ve tartışıldığı bir atölye çalışması gerçekleştirmiştir. Bu çalışmalar sonucunda katılımcıların Kartal’a dair yaptıkları gözlemlerden ürettikleri kavramlar ile Kartal Sözlüğü oluşturulacaktır.

 Untitled -2

  7

  11

Zirve, Deniz, Çukur, Merkez, Sanayi, Soğanlık, Atalar Caddesi, Dragos Kazı Alanı, Yunus Mahallesi ve Tak Kondu-Tak Gezici (Yersiz) olmak üzere 10 farklı çalışma alanı ve grubu ile gerçekleştirilen atölyede aynı üniversitelerden gelen katılımcılar olabildiğince farklı gruplara dağıtılarak farklı kentler, farklı üniversiteler ve farklı disiplinlerden oluşan katılımcıların birbirleriyle kaynaşması sağlanarak bir Anadolu Tasarımcı Ağı oluşturulması hedeflenmiştir.

IMG-20170611-WA0269

On farklı çalışma alanında yürütülen grup çalışmaları yürütücüler ve katılımcıların ‘keşfetme’ ve ‘görünür kılma’ yöntemlerini birlikte belirleyerek başladığı keşfetme süreci, elde edilen sözel ve görsel ürünlerin sunulması ile son bulmuştur.

12

Farklı çalışma gruplarında Üniversitemizi başarı ile temsil eden; Gamze Bayındır, Şevval Öztürk, Büşra Bayrak, Çağrı Ünver, Cemre Küçükyıldız, Hatice Kübra Temiz, Seda Bahar, Ayşegül Parlak,  Sevda Can, İsmail Tanrıverdi, Merve Gelici, Yıldız Akçin, Emine Aksoy, Kardelen Kalafat’a TAK KARTAL tarafından TAK KAMP 4’ de katılım belgeleri verilmiştir. 

Untitled -1

Konferanslar,  Seminerler ve Atölyeler gibi etkinlikler düzenleyerek öğrencilerimizin kişisel gelişimine katkıda bulunmamız gerektiğini her fırsatta dile getiren Dekanımız İlhamı Demir’e TAK KAMP 4’te Üniversitemizi temsil etmemiz için verdiği destekten dolayı öğretim üyelerimiz ve öğrencilerimiz adına teşekkürü bir borç biliriz. 

 IMG-20170610-WA0006